تیر ۰۱, ۱۳۹۶

header
header
header
header
header

پوتین: خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری به ایران می‌دهیم

پوتین-روحانی-یک-600x418

 

ایران و روسیه در حاشیه اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز هفت یادداشت همکاری و تفاهم امضا کردند. در نشست خبری پوتین و روحانی به دیدگاه‌های مشترک در مورد سوریه پرداخته شد. علی‌اکبر ولایتی در وصف مناسبات ایران و روسیه گفت که حسن روابط دو کشور از زمان شاه طهماسب صفوی به این سو بی‌سابقه است.
به گزارش رادیو زمانه اجلاس یک روزه GECF در تهران با صدور بیانیه‌ای ده ماده‌ای به پایان رسید. رئیس جمهوری ایران پس از پایان اجلاس، از پیوستن جمهوری آذربایجان به مجمع کشورهای صادرکننده گاز خبر داد. حس روحانی عنوان کرد که تولید گاز ایران تا دو سال آینده به هزار میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید و دولت برنامه صادرات گاز به آسیا، اروپا و کشورهای همسایه را دنبال می‌کند. او برگزاری اولین اجلاس بین‌المللی در تهران بعد از برجام  و شرکت ۹ رئیس دولت در این اجلاس را نشانه تمایل کشورها به ارتباط با ایران در شرایط جدید دانست.
بیشترین توجه رسانه‌ای و تبلیغاتی در خلال این اجلاس، روی رئیس جمهور روسیه بود. ملاقات پوتین با خامنه‌ای و عزیمت مستقیم او از فرودگاه به بیت رهبری در سانه‌های داخلی با تبلیغات زیادی پوشش داده شد.
روحانی در نشست خبری مشترک، از ولادیمیر پوتین به خاطر سفر به تهران قدردانی کرد و گفت ایران و روسیه بر خلاف آنها که در زمینه مبارزه با تروریسم به “حرکات نمایشی” می‌پردازند، در  مبارزه با تروریسم جدی هستند.
پوتین گفت روسیه در نظر دارد لیستی از کالاهای مورد نیاز دو طرف را تهیه کند و  از ارزهای ملی در پرداخت‌های میان دو کشور استفاده شود. او گفت قصد داریم خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری به ایران اختصاص دهیم.
در این نشست در مورد حجم مبادلات تجاری و طرح‌های اقتصادی چیزی گفته نشد. فایننشال تایمز پیش‌تر نوشته بود چشم‌انداز قراردادهای صادرات کالاهای صنعتی روسی به ارزش ۲۱ میلیارد دلار در دستور کار مقامات دو کشور است.
الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه قبلا گفته است حجم مبادلات اقتصادی سالانه ایران و روسیه در آینده از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کنونی به ده میلیارد دلار می‌رسد. ایران و روسیه به تازگی قرارداد معامله سامانه موشکی اس-۳۰۰ را نیز نهایی کرده‌اند.

رابطه کم‌سابقه از زمان شاه طهماسب

خامنه‌ای در ملاقات دو ساعته با پوتین از «حضور تاثیرگذار مسکو در مسائل منطقه‌ای به ویژه در سوریه» تمجید کرد و مواضع پوتین را به خصوص در یک سال و نیم گذشته “مبتکرانه” خواند. او در ستایش از پوتین گفت: «آمریکایی‌ها همیشه تلاش می‌کنند رقبای خود را در موضع انفعال قرار دهند اما شما این سیاست را خنثی کردید.»
علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل به خبرگزاری تسنیم گفته که مهم‌ترین نکته مطرح در سخنان خامنه‌ای به پوتین این بود که رهبر ایران خواهان روابط بلند مدت و همه‌جانبه با روسیه است.
پوتین نیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روحانی از مذاکرات خوب و کلیدی در تهران یاد کرد. به نظر می‌رسد پیام‌های سیاسی سفر پوتین به تهران، اصلی‌ترین دستاورد اجلاس مجمع “اوپک گازی” باشد. دست‌کم روی مواضع مشترک دو کشور در بحران سوریه و اتحاد راهبردی در منطقه مانور زیادی داده شد.
ولایتی در وصف این دیدار، به بی‌سابقه بودن چنین رابطه‌ای بین ایران و روسیه از زمان شاه طهماسب صفوی و ایوان چهارم اشاره کرده و گفته است: «چنین دیداری با چنین کیفیت و کمیت دو ساعته و خارج از تشریفات در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده و حکایت از اهمیت این روابط می‌کند.»

پست های مرتبط