تیر ۰۱, ۱۳۹۶

header
header
header
header
header

اولین سفیر کوبا پس از ۵۴ سال به آمریکا فرستاده شد

resized_516010_235

دولت کوبا برای اولین بار پس از سال ۱۹۶۱، اولین سفیرش را به عنوان گام تازه‌ای در جهت آب شدن یخ‌ها و گرم شدن رابطه میان دو کشور به واشنگتن فرستاده است.
به گزارش بی بی سی خوزه کاباناس دیپلمات و کهنه‌ سربازی است که از سال ۲۰۱۲ “دفتر حافظ منافع” کوبا را در واشنگتن اداره می‌کرد.
آقای کاباناس همراه با ۱۵ دیپلمات دیگر از کشورهای مختلف در کاخ سفید حضور یافته است.
واشنگتن هنوز اعلام نکرده چه کسی را برای پست سفارت ایالات متحده به هاوانا خواهد فرستاد.
سفیر جدید کوبا در حالی در کاخ سفید پذیرفته شده است که به زودی پاپ فرانسیس برای دیدار از ایالات متحده به این کشور سفر می‌کند و رائول کاسترو، رئیس
مهوری کوبا هم برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک خواهد رفت.
از سال ۱۹۹۵ که فیدل کاسترو در سازمان ملل سخنرانی کرد، این اولین بار خواهد بود که یک رئیس جمهور کوبا به خاک آمریکا قدم می‌گذارد.
در ماه جولای (تیرماه) کوبا و ایالات متحده رسما رابطه میان دو کشور را از سر گرفتند.
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا پیش از آن به طور هم‌زمان اعلام کرده بود که قصد دارند دور تازه‌ای از روابط دو کشور را آغاز کنند.
بلافاصله پس از این اعلام، آمریکا سه شهروند کوبایی را که متهم به جاسوسی بودند با آلن گروس یک شهروند آمریکایی که به اتهام جاسوسی در کوبا بازداشت بود مبادله کردند.
از آن زمان، هیئت‌های مذاکره کننده آمریکا و کوبا چندین بار با هم دیدار کرده‌اند و درباره موضوعات مختلف مذارکه کرده‌اند.
آقای کارباناس، سفیر جدید کوبا در واشنگتن در هاوانا تعلیم دیده است و به عنوان معاون وزیر خارجه و پست‌های ارشد سیاسی در کوبا فعالیت کرده است.

پست های مرتبط