تیر ۰۱, ۱۳۹۶

header
header
header
header
header

فیدل کاسترو :مردم کوبا نیازی تفقد امپراتوری آمریکا ندارند

IMG23193892

فیدل کاسترو به رغم سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به کشورش و کوشش او برای پایان دادن به اختلافات چندین ده‌ساله، هنوز سر آشتی با آمریکا ندارد.
به گزارش دویچه وله فیدل کاسترو، رهبر ۸۹ ساله انقلاب کوبا، یک هفته پس از سفر تاریخی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به این کشور طی نامه‌ای نظرش را نسبت به این سفر اعلام کرد. او گفت مردم کوبا نیازی تفقد امپراتوری آمریکا ندارند.

او یک هفته پس از سفر اوباما به کوبا در نامه‌ای که در ارگان حزب کمونیست کوبا “گرانما” منتشر شد، انتقاداتش را از ایالات متحده آمریکا بیان کرد.

در نامه رهبر ۸۹ ساله انقلاب کوبا، رئیس جمهوری آمریکا “برادر اوباما” خطاب می‌شود. کاسترو در این نامه با تاکید بر درگیری‌های بیش از ۵۰ ساله دو کشور از جمله می‌نویسد: «ما نیازی به تفقد امپراتوری نداریم.»

اوباما در سفرش به کوبا از مردم این کشور خواست گذشته را فراموش کنند و فصل جدیدی در روابط خود با کشور همسایه آمریکا بگشایند. سخنان اوباما از تلویزیون سراسری کوبا به طور مستقیم پخش شد.

کاسترو در نامه‌اش با اشاره به محاصره حدود ۶۰ ساله کشورش از سوی آمریکا و تحریمی که هنوز ادامه دارد، به این نکته اشاره کرده که سخنان اوباما احتمال داشت باعث “سکته قلبی” بسیاری از شهروندان کوبا شود.

اوباما نخستین رئیس‌جمهور آمریکاست که از سال ۱۹۲۸ بدین سو از کوبا دیدن می‌کند. تنها یکی از همتایان پیشین اوباما پیش از او از کوبا دیدن کرده بود: کالوین کولیج در سال ۱۹۲۸.

در پایان سال ۲۰۱۴ باراک اوباما و رائول کاسترو تصمیم گرفتند به سردی روابط میان دو کشور پایان دهند. در سال ۲۰۱۵ روابط دیپلماتیک دو کشور آغاز و از تحریم‌های تجاری آمریکا کاسته شد.

کوبا به عنوان نخستین گام در عادی‌سازی مناسبات دو کشور خواستار برچیده شدن کامل تحریم‌های تجاری آمریکا و بازگرداندن پایگاه گوانتانامو است که از سال ۱۹۰۳ در دست ایالات متحده است.

اوباما نیز در دیدارش از کوبا از وضعیت ناگوار حقوق بشر در کوبا سخن راند. صدها معترض تظاهرکننده کوبایی کمی پیش از دیدار او از این کشور دستگیر شده بودند.

پست های مرتبط