تیر ۰۱, ۱۳۹۶

header
header
header
header
header

اوباما در کوبا،بعد از نیم قرن قطع رابطه بین دو کشور

150411231613_obama_raul_handshake_640x360_afp_nocredit

این نخستین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا به کوبا در ۸۸ سال اخیر است. همسر و دو دختر باراک اوباما وی را در این سفر همراهی می کنند. روابط میان آمریکا و کوبا از هنگام انتخاب باراک اوباما اندک اندک به گرمی گرائید. رئیس جمهوری آمریکا در این سفر علاوه بر دیدار با همتای کوبائی خود و شرکت در یک میهمانی شام، از طریق تلویزیون با مردم کوبا سخن خواهد گفت.

رئیس جمهوری آمریکا و همتای کوبائی او، رائول کاسترو، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ در مراسم یادبود نلسون ماندلا دست یکدیگر را فشردند، در پایان ۲۰۱۴ در یک مکالمۀ تلفنی نزدیک شدن دو کشور به یکدیگر را رسمیّت بخشیدند و در آوریل ۲۰۱۵ در اجلاس سران قارۀ آمریکا در پاناما با یکدیگر دیدار و مذاکره کردند.

با این حال از نظر آمریکا، رژیم کوبا همچنان یک کشور استبداد گراست که به آزادی اندیشه و بیان احترام نمی گذارد و مخالفان خود را سرکوب می کند. در آستانۀ سفر پاپ فرانسوا به کوبا در سپتامبر ۲۰۱۵ حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن از مخالفان دسگیر شدند. همین یکشنبه ۲۰ مارس نیز تنها چند ساعت پیش از ورود رئیس جمهوری آمریکا، دهها تن از مخالفان حکومت بازداشت گردیدند.

کاخ سفید اعلام کرده است که در زمینۀ حقوق بشر انتقادات فراوانی نسبت به کوبا دارد و در این باره اختلاف نظر میان واشینگتن و هاوانا بسیار است. با این حال رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که داشتن روابط دیپلماتیک میان دو کشور امکان گفتگو و بهبود امور را بهتر فراهم می سازد. این سفر با این حال با انتقادات فراوانی حتی از سوی دموکرات ها روبرو شده است.

پست های مرتبط